hijyen belgesi

image

##https://egitim.academy/online-kurslar/hijyen-belgesi/##

##https://egitim.academy/online-kurslar/hijyen-belgesi/##

hijyen belgesi

Bir gıda hijyeni sertifikası, girdiğiniz işin kalitesinin harika bir göstergesi olabilir. Bu sektörde yeni başlamış veya bir süredir çalışıyor olsanız da, sicilinizin temiz olduğundan emin olmak ve potansiyel müşterilere saygın olduğunuzu göstermek her zaman önemlidir. Bir gıda hijyeni sertifikası, özellikle arzu edilen belirli nitelikleriniz varsa, görüşme sırasında da kullanışlı olabilir. Peki hijyen sertifikasına sahip olmak neden önemlidir?

Çoğu durumda, bu sertifikalar eğitim ve öğretiminizin bir tür kanıtı işlevi görür. Çevrimiçi bir gıda güvenliği ve hijyen sertifikası kursunu veya başka türde bir programı tamamladıysanız, özgeçmişinizde veya diğer belgelerinizde bundan sıklıkla bahsedilecektir. Bu önemlidir, çünkü işverenler, hepsinin bir özgeçmişte listelenmesi gerekmez, ilgili deneyim ve eğitime sahip kişileri arar. Gıda işleme işçilerinin işe başvurmak veya işe girmek için resmi bir gıda hijyeni sertifikasına sahip olmaları gerekmese de, gıda ile ilgili işletmelerin çoğu bunu yapmayı tercih edecektir. Bu tür sertifikalara sahip olmayanlar bile, onları sertifikalı işçilerle aynı seviyeye getiren önceden eğitim almış olabilir ve bu durum sizin durumunuza da yardımcı olabilir.

Gıda güvenliği ve hijyen sertifikaları, işverenlere iş konusunda ne kadar ciddi olduğunuz ve gıda işleme işlerinde size güvenilip güvenilmemesi gerektiği konusunda bir fikir verir. Kursunuzla ilgili ayrıntılarla birlikte, eğitim programınızın içeriğini anladığınıza dair yeminli bir beyan vermeniz istenebilir. Gerekli olmasa da, bu, materyalleri gözden geçirmek ve sunulan bilgileri anlamak için zaman ayırdığınızı gösterir. Çoğu işveren bunu istemez, ancak gıda zehirlenmesi söz konusu olduğunda üzgün olmaktansa güvende olmak her zaman daha iyidir.

Sertifikanız, eğitiminizin yanı sıra Sağlık ve Güvenlik Yöneticisi (HSE) koduna uygunluğunuzu da listelemelidir. Bu standartlar, çalışanları bakteri, virüs, parazit ve kimyasallar gibi gıda ile ilgili tehlikelerden korumak için tasarlanmıştır. İş başvurusu yaparken, önem derecelerine göre farklı sektörlere ayrılan SEÇ kodlarına aşina olmanız önemlidir. Örneğin genel sağlık ve güvenlik, mekanik güvenlik, elektrik güvenliği, kimyasal güvenlik, gıda güvenliği ve hijyen standartları bulunmaktadır. Hangi sektörlere uymanız gerektiğini bilerek, uzun vadede kendinizi biraz sıkıntıdan kurtarabilirsiniz.

Pek çok kişi bir hijyen sertifikası almanın kendilerine otomatik olarak yüksek riskli gıda işlemede bir iş garantisi verdiğini varsaysa da, durum böyle değildir. Çoğu durumda, işverenlerin yalnızca gıda işleme sertifikasından daha fazla tarama sorumluluğu olacaktır. Önceki iş geçmişiniz artık onu kesmiyor olabilir ve gıda işleme, özellikle soğutma ve hazırlama konusunda daha yüksek düzeyde beceriye ihtiyacınız olabilir. Bu durumda, gereksinimleri karşılayabilmek için özel eğitim almanız gerekebilir.

Bu tür bir sertifikaya ihtiyacınız varsa, kontrol etmeniz gereken ilk şeylerden biri işverenin politikasıdır. Birçok işveren, genellikle Nitelikli Bilgi Sistemi (QIS) olarak adlandırılan ulusal eşdeğerine bakmayı seçecektir. hijyen belgesi Bundan, gıda hijyeni sertifikası almanız gerekip gerekmediğine karar vermenize yardımcı olacak yüksek riskli bir sektörde olup olmadığınızı belirleyebilmelisiniz.

Gıda güvenliği düzenlemeleri dünya genelinde farklılık göstermektedir. Örneğin Kanada'da, satış için onaylanmadan önce tüm yiyeceklerin kapsamlı bir şekilde denetlenmesi gerekir. Müfettişler, E. coli ve salmonella gibi patojenleri ve yetersiz sıcaklık kontrolleri, çapraz kontaminasyon ve sıhhi koşulların eksikliği gibi gıdayla ilgili olmayan tehlikeleri kontrol edecek. Sertifikalar ayrıca sağlık hizmetlerinde kullanılan ve güvenli olmayabilecek tehlikeli ilaçlar hakkında bilgiler içerir. QIS, Birleşik Krallık, Avustralya, Yeni Zelanda ve Amerikan hükümetlerinde kullanılmaktadır.

Gıda güvenliği ve hijyen sertifikaları arasındaki farkı anladığınızda, işverenlerin ve çalışanların bunlara neden ihtiyaç duyduğunu anlamak daha kolay olacaktır. Birincisi, işverenler, bir gıda zehirlenmesi olayı meydana geldiğinde çalışanların ne yapacaklarını bildiklerini varsayamazlar, bu nedenle çalışanların eğitim almalarını ve eğitimi aldıklarına dair kanıt göstermelerini isteyeceklerdir. Çalışanların, yemek sıcaklıklarını düşük tutmak ve çalışma alanında temizliği korumak gibi basit şeylerin nasıl yapılacağını bildiklerine dair kanıt göstermeleri gerekecektir. Eğitim, çalışanların mide bulantısı ve kusma gibi gıda zehirlenmesi belirtilerini tanımasına ve sorunu nasıl hızlı bir şekilde bildireceklerini öğrenmelerine yardımcı olabilir. Hijyen sertifikası, işletmenin müşterilerini gıda zehirlenmesinden korumak için elinden gelen her şeyi yaptığını herkesin bilmesini sağlar.